SEMspot: Panda i Pingwin – jak pozycjonować po zmianach – recenzja szkolenia

panda-pingwin-semspot18 i 19 marca tego roku miałem przyjemność uczestniczyć w pierwszym szkoleniu pod marką SEMspot: „Panda i Pingwin – jak pozycjonować po zmianach”. Szkolenie zostało zorganizowane przez Radka Kuberę i Mateusza Grabowskiego w Warszawie.

Radek rozpoczął swoją prezentację od opisania zasad działania zwierzęcych filtrów oraz reakcji branży na wdrażane zmiany w algorytmie. Później pokazał kejsy 4 stron, które udało mu się wyciągnąć z pandy i pingwina. Okazało sie, że w przypadku filtra za nieodpowiednią optymalizację, drobne zmiany w witrynie powodowały powrót strony na pozycję. W przypadku filtrów za linkowanie (pingwin), często sprawdzała się metoda polegająca na…wzmocnieniu linkowania, przy czym linkowanie to musiało zostać wykonane w odpowiedni sposób.

Pokazał również różnicę w podejściu WHS (White Hat SEO) i BHS (Black Hat Seo) do wyciągania witryn z pingwina, wskazując, że jedna i druga metoda może przynieść bardzo dobre rezultaty. Ciekawy był slajd pokazujący „białe” metody pozycjonowania oraz ich odpowiedniki z ciemnej strony mocy (np. marketing szeptany vs. scrapebox, wpisy gościnne vs. preclowanie itp.). Na koniec pierwszego dnia szkolenia organizatorzy wciągnęli do dyskusji uczestników szkolenia, a z uwagi na to, że na sali było sporo osób z dużym doświadczeniem, dyskusja była ciekawa.

Wieczorem spotkaliśmy się w urokliwym miejscu – Chwila dla Klub, gdzie do północy toczyły się rozmowy na temat SEO :) After zdecydowanie udany, a miłej atmosferze i ze sporym przepływem … wiedzy między uczestnikami.

Drugi dzień rozpoczął się od wykładu na temat Link System Stealth (każdy z uczestników otrzymał licencję na to oprogramowanie), czyli narzędzia do zarządzania linkami na własnym zapleczu. Radek opowiedział nie tylko o samym procesie instalacji i konfiguracji systemu, ale również o pomysłach jego wykorzystania. Przedstawił przykłady pomysłów na link building z wykorzystaniem LSa, a także zdradził jakie metody linkowania  zaplecza sam stosuje. W dalszej części prezentację na temat Publikera oraz Scrapeboxa prowadził Mateusz, jednak w tej części szkolenia ja nie uczestniczyłem.

Od strony organizacyjnej – szkolenie odbywało się w sporej sali, organizatorzy zadbali o materiały, przerwy kawowe oraz obiady (makaron bardzo dobry, włoska pizza bez szału;)).

Podsumowując, szkolenie uważam za udane. Mimo iż był to debiut SEMspot, obyło się bez większych wpadek. Merytorycznie było OK, do tego wielkim plusem była możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń w kuluarach i na after party. Ja jestem bardzo zadowolony z tych 2 dni w Warszawie i mogę rekomendować udział w szkoleniach SEMspot.

Komentarzy
  1. 11 lat ago
    • 11 lat ago
  2. 10 lat ago
  3. 10 lat ago