Jak wypromować firmę w Internecie, część II : Firmowa strona internetowa

Dzięki globalnemu zasięgowi Internetu można dotrzeć z reklamą swojej firmy praktycznie wszędzie, bo Internet to obecnie najlepsze źródło pozyskiwania informacji dotyczących firm, oferowanych produktów czy usług.

Zasięg oddziaływania naszej kampanii e-marketingowej zależy tylko i wyłącznie od nas samych oraz od tego ile czasu, a także ile pieniędzy poświęcimy na te zabiegi. A statystyki mówią same za siebie. Ponad 10 milionów Polaków, przeglądając strony internetowe, decyduje o tym co zakupi oraz gdzie zostawi swoje pieniądze. Czy zatem warto zainwestować w promocję naszej firmy w Internecie, na przykład poprzez stworzenie własnej, firmowej strony?

Specjaliści zajmujący się marketingiem internetowym twierdzą, że w przyszłości Internet stanie się nie tylko podstawowym narzędziem komunikacji oraz informacji, ale przede wszystkim najważniejszym i głównym miejscem zakupów, wyboru usług i towarów. Dlaczego nie korzystać z tak potężnego medium, skoro korzyści z reklamy, zarówno teraz jak i w przyszłości, mogą być o wiele wyższe niż zainwestowane pieniądze? Powinni się nad tym zastanowić przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy już w tym momencie myślą o rozwoju własnej firmy i poszerzaniu rynków zbytu. Warto zadać sobie pytanie czy w stu procentach wykorzystujemy możliwości, jakie niesie za sobą promocja naszych towarów i usług w Internecie, zwłaszcza gdy myślimy o skutecznym konkurowaniu z setkami firm, które zaczynają zdawać sobie sprawę z korzyści i konieczności inwestowania w e-marketing.

Ciągły rozwój Internetu daje coraz większe możliwości na prowadzenie działań marketingowych. Doskonałymi narzędziami promocji mogą okazać się ostatnio popularne media społecznościowe, takie jak Facebook, Goldenline, Twitter itd., (które wiążą internautę – klienta z marką naszej firmy) oraz wszelkie płatne wpisy do katalogów branżowych, promujących firmy i ułatwiających Klientom wybór usług i towarów. Mimo wielu możliwości w dalszym ciągu najpopularniejszą formą reklamy internetowej wydaje się być jednak własna witryna internetowa, będąca pewnego rodzaju „wizytówką” firmy w Internecie. Obecnie prawie każda większa firma posiada własną stronę internetową, która prezentuje jej historię, osiągnięcia, sylwetki pracowników, ofertę produktową i usługi oraz wszystkie inne informacje, które ułatwią potencjalnemu Klientowi wybór właśnie tej konkretnej firmy.

Jakie są zalety posiadania własnej strony internetowej?

Buduje pozytywny wizerunek firmy
Wzmacnia jej wiarygodność
Promuje naszą markę

Profesjonalnie wykonana strona internetowa świadczy dobrze o naszej firmie i sprawia, że jesteśmy obierani przez branżę, którą reprezentujemy,  jako poważni przedsiębiorcy. Wszystko jednak zależy od tego jakie informacje zamieścimy na naszej „internetowej wizytówce” oraz od tego w jaki sposób je rozmieścimy. Ciekawie opisana historia firmy oraz dobre teksty marketingowe, prezentujące starannie przygotowaną ofertę produktową i usługową, z pewnością przyciągną  nowych klientów i kontrahentów, a także uwiarygodnią nasze działania w oczach dotychczasowych partnerów handlowych. Możemy tego dokonać np. poprzez:

 • zamieszczenie w odpowiednim dziale na naszej stronie: referencji, certyfikatów ukończonych kursów i szkoleń, nabytych uprawnień, dyplomu potwierdzającego wykształcenie w danej dziedzinie, wykonanych realizacji czy partnerów współpracujących z naszą firmą,
 • zamieszczenie galerii zdjęć naszych produktów, wykonanych realizacji itd.,
 • prezentację nie tylko historii firmy, lecz także sylwetek jej pracowników,
 • zamieszczanie na stronie cyklicznych artykułów, wpisów tematycznych z danej branży, poradników np. dla klienta lub linków prezentujących ciekawe i wartościowe strony www,
 • przesyłanie newsletterów klientom z ciekawymi artykułami lub ofertami,
 • zamieszczanie rożnych kalkulatorów wyliczających np. koszty danej usługi,

Prezentuje naszą firmę w Internecie oraz wszelkie informacje dotyczące firmy

Co sprawia, że nasza strona wyróżnia się spośród setek innych witryn należących do konkurencji?
Przede wszystkim powinna być perfekcyjnie wykonana, zwłaszcza jeśli chodzi o elementy graficzne, oraz intuicyjna i łatwa w obsłudze dla użytkownika. Pomijając elementy techniczne warto skupić się nad ciekawym i niebanalnym zaprezentowaniem treści na stronie. W poszczególnych zakładkach należy przedstawić wszystkie te informacje, które chcielibyśmy przekazać naszemu klientowi lub kontrahentowi. Może być to:

 • opis historii firmy, jej misji, zadań i pracowników (informacje te najczęściej umieszczane są w zakładce O NAS),
 • oferta firmy – napisana profesjonalnie i przejrzyście wraz ze zdjęciami wyróżni firmę na tle konkurencji (zakładka OFERTA),
 • opis współpracujących z firmą partnerów (zakładka PARTNERZY),
 • opis i galeria zdjęć wykonanych realizacji (zakładka REALIZACJE, polecane szczególnie w przypadku firm budowlanych),
 • przedstawienie referencji, które zostały wystawione przez zadowolonych klientów (zakładka REFERENCJE),
 • zaprezentowanie dyplomów, certyfikatów potwierdzających nasze umiejętności i kwalifikacje (np. w zakładce CERTYFIKATY),
 • przedstawianie bieżących wydarzeń z życia firmy istotnych z punktu widzenia klienta lub kontrahenta (zakładka AKTUALIZACJE),
 • informacje dotyczące kontaktu takie jak: ulica, na której znajduje się siedziba firmy, godziny i dni otwarcia, numery telefonów, adres e-mail oraz mapka dojazdu (zakładka KONTAKT).

Należy pamiętać, aby prezentowana treść opisana była językiem zrozumiałym i przystępnym dla internauty oraz by przedstawiała te informacje, które rzeczywiście mogą być przydatne dla naszego Klienta. Takie działanie wzbudzi zaufanie względem naszej firmy i z pewnością wyróżni ją na tle konkurencji.

Szybki i łatwy kontakt z klientem
Poprawa komunikacji między firmą a kontrahentami

Dobra strona internetowa to taka strona, w której właściciel może sam, wedle swojego uznania,  modyfikować i aktualizować treść na stronie. Obecnie większość stron internetowych oparta jest o system CMS (content management system) czyli system zarządzania treścią. Jest to aplikacja internetowa, która pozwala na bardzo szybką aktualizację lub rozbudowę naszej strony.

Prosty w obsłudze CMS to duże ułatwienie dla właściciela firmy, który nie musi tracić więcej czasu na spotkania, telefony czy e-maile do klienta, aby poinformować go np. o zmianie siedziby czy numeru telefonu. Wszystkie tego typu informacje można zamieścić na swojej stronie osobiście. Ponadto można:

 • aktualizować ofertę, dodając nowe produkty, usługi oraz ceny,
 • zamieszać okolicznościowe promocje, które po upływie danego czasu można równie łatwo usuwać,
 • dodawać nowe zdjęcia lub tworzyć całe galerie,
 • aktualizować dane kontaktowe: adresy, telefony, e-maile,
 • składać na stronie głównej życzenia noworoczne czy świąteczne.

W przypadku bardziej zaawansowanych technicznie stron istnieje możliwość:

 • wysyłania do Klienta newslettera, czyli informacji o ciekawych wydarzeniach, promocjach, artykułach oraz wszystkim tym, co wiąże się z naszą firmą, a może zainteresować naszego klienta,
 • uruchomienia forum internetowego, dzięki któremu poznamy opinie o naszych usługach czy oferowanych produktach,
 • posiadania kilku wersji językowych strony, co może przyczynić się do poszerzenia rynków zbytu na nasze towary,
 • podpięcia do strony internetowej sklepu internetowego, który zwiększy naszą sprzedaż.

Podsumowując, dobrze wykonana firmowa witryna internetowa oraz intuicyjny i łatwy w obsłudze CMS to możliwość szybkiej aktualizacji strony oraz łatwy kontakt z klientem bez zbędnych kosztów.

Oszczędzisz czas i pieniądze

Czas i pieniądze to chyba najważniejsze pojęcia dla prężnie działającego przedsiębiorcy. Nie da się ukryć, że firmowa strona internetowa jest kosztem, czasem mniejszym a czasem większym. Wszystko jednak jest uzależnione od naszych potrzeb oraz od tego jak zaawansowane funkcje chcemy posiadać i wykorzystywać.

Jedno jest jednak pewne, za stronę płaci się tylko raz, a działać i przynosić korzyści może przez bardzo długie lata. Zwłaszcza jeśli oparta jest o system zarządzania treścią CMS, dzięki któremu będziemy mogli wprowadzać, samemu i bez zbędnych kosztów, wszystkie niezbędne aktualizacje na stronie. Z pewnością koszt poniesiony na taką inwestycję szybko nam się zwróci, dzięki nowym kontaktom handlowym, poszerzeniu rynków zbytu na nasze towary i usługi oraz dzięki wypromowaniu naszej marki.

Wzrost obrotów i dochodów

Sposobów na wypromowanie własnych usług i produktów w Internecie jest bardzo wiele, ale niejednokrotnie wymaga to od nas poświęcenia zarówno czasu jak i nakładów finansowych. Warto jednak podjąć takie wyzwanie, bo korzyści z e-promocji mogą być nieopisane. W dzisiejszych czasach stają się wręcz koniecznością, biorąc pod uwagę ilość firm na rynku, które reprezentują podobne branże. Konkurencja nie śpi, a każdy świadomy przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością poszukiwania nowych sposobów na promocję własnej firmy.

Firmowa strona internetowa wydaje się być zatem niezbędna. Jest ona pewnego rodzaju „wizytówką” naszego przedsiębiorstwa w „globalnej internetowej wiosce”. Dzięki niej promujemy i umacniamy własną markę, poszerzamy rynki zbytu na nasze towary i usługi oraz nawiązujemy trwały kontakt z klientami i kontrahentami. A to w konsekwencji zwiększa obroty i dochody naszej firmy.

Dzięki globalnemu zasięgowi Internetu można dotrzeć z reklamą swojej firmy praktycznie wszędzie, bo internet to obecnie najlepsze źródło pozyskiwania informacji dotyczących firm, oferowanych produktów czy usług.

Zasięg oddziaływania naszej kampanii e-marketingowej zależy tylko i wyłącznie od nas samych oraz od tego ile czasu, a także ile pieniędzy poświęcimy na te zabiegi. A statystyki mówią same za siebie. Ponad 10 milionów Polaków, przeglądając strony internetowe, decyduje o tym co zakupi oraz gdzie zostawi swoje pieniądze. Czy zatem warto zainwestować w promocję naszej firmy w internecie, na przykład poprzez stworzenie własnej, firmowej strony?

Specjaliści zajmujący się marketingiem internetowym twierdzą, że w przyszłości internet stanie się nie tylko podstawowym narzędziem komunikacji oraz informacji, ale przede wszystkim najważniejszym i głównym miejscem zakupów, wyboru usług i towarów. Dlaczego nie korzystać z tak potężnego medium, skoro korzyści z reklamy, zarówno teraz jak i w przyszłości, mogą być o wiele wyższe niż zainwestowane pieniądze? Powinni się nad tym zastanowić przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy już w tym momencie myślą o rozwoju własnej firmy i poszerzaniu rynków zbytu. Warto zadać sobie pytanie czy w stu procentach wykorzystujemy możliwości, jakie niesie za sobą promocja naszych towarów i usług w internecie, zwłaszcza gdy myślimy o skutecznym konkurowaniu z setkami firm, które zaczynają zdawać sobie sprawę z korzyści i konieczności inwestowania w e-marketing.

Ciągły rozwój Internetu daje coraz większe możliwości na prowadzenie działań marketingowych. Doskonałym narzędziem w tym celu mogą okazać się ostatnio popularne media społecznościowe, takie jak Facebook, Goldenline, Twitter itd., (które wiążą internautę – klienta z marką naszej firmy) oraz wszelkie płatne wpisy do katalogów branżowych, promujących firmy i ułatwiających Klientom wybór usług i towarów. Mimo wielu możliwości w dalszym ciągu najpopularniejszą formą reklamy internetowej wydaje się być jednak własna witryna internetowa, będąca pewnego rodzaju „wizytówką” firmy w internecie. Obecnie prawie każda większa firma posiada własną stronę internetową, która prezentuje jej historię, osiągnięcia, sylwetki pracowników, ofertę produktową i usługi oraz wszystkie inne informacje, które ułatwią potencjalnemu Klientowi wybór właśnie tej konkretnej firmy.

Jakie są zalety posiadania własnej strony internetowej?

       • Profesjonalnie wykonana strona internetowa świadczy dobrze o naszej firmie i sprawia, że jesteśmy obierani przez branżę, którą reprezentujemy, jako poważni przedsiębiorcy. Wszystko jednak zależy od tego jakie informacje zamieścimy na naszej „internetowej wizytówce” oraz od tego w jaki sposób je rozmieścimy. Ciekawie opisana historia firmy oraz dobre teksty marketingowe, prezentujące starannie przygotowaną ofertę produktową i usługową, z pewnością przyciągną nowych klientów i kontrahentów, a także uwiarygodnią nasze działania w oczach dotychczasowych partnerów handlowych. Możemy tego dokonać np. poprzez:

 • Buduje pozytywny wizerunek firmy

  Wzmacnia jej wiarygodność

  Promuje naszą markę

 • zamieszczenie w odpowiednim dziale na naszej stronie: referencji, certyfikatów ukończonych kursów i szkoleń, nabytych uprawnień, dyplomu potwierdzającego wykształcenie w danej dziedzinie, wykonanych realizacji czy partnerów współpracujących z naszą firmą,

 • zamieszczenie galerii zdjęć naszych produktów, wykonanych realizacji itd.,

 • prezentację nie tylko historii firmy, lecz także sylwetek jej pracowników,

 • zamieszczanie na stronie cyklicznych artykułów, wpisów tematycznych z danej branży, poradników np. dla klienta lub linków prezentujących ciekawe i wartościowe strony www,

 • przesyłanie newsletterów klientom z ciekawymi artykułami lub ofertami,

 • zamieszczanie rożnych kalkulatorów wyliczających np. koszty danej usługi,

  Prezentuje naszą firmę w Internecie oraz wszelkie informacje dotyczące firmy

  Co sprawia, że nasza strona wyróżnia się spośród setek innych witryn należących do konkurencji?

  Przede wszystkim powinna być perfekcyjnie wykonana, zwłaszcza jeśli chodzi o elementy graficzne, oraz intuicyjna i łatwa w obsłudze dla użytkownika. Pomijając elementy techniczne warto skupić się nad ciekawym i niebanalnym zaprezentowaniem treści na stronie. W poszczególnych zakładkach należy przedstawić wszystkie te informacje, które chcielibyśmy przekazać naszemu klientowi lub kontrahentowi. Może być to:

 • opis historii firmy, jej misji, zadań i pracowników (informacje te najczęściej umieszczane są w zakładce O NAS),

 • oferta firmy – napisana profesjonalnie i przejrzyście wraz ze zdjęciami wyróżni firmę na tle konkurencji (zakładka OFERTA),

 • opis współpracujących z firmą partnerów (zakładka PARTNERZY),

 • opis i galeria zdjęć wykonanych realizacji (zakładka REALIZACJE, polecane szczególnie w przypadku firm budowlanych),

 • przedstawienie referencji, które zostały wystawione przez zadowolonych klientów (zakładka REFERENCJE),

 • zaprezentowanie dyplomów, certyfikatów potwierdzających nasze umiejętności i kwalifikacje (np. w zakładce CERTYFIKATY),

 • przedstawianie bieżących wydarzeń z życia firmy istotnych z punktu widzenia klienta lub kontrahenta (zakładka AKTUALIZACJE),

 • informacje dotyczące kontaktu takie jak: ulica, na której znajduje się siedziba firmy, godziny i dni otwarcia, numery telefonów, adres e-mail oraz mapka dojazdu (zakładka KONTAKT).

Należy pamiętać, aby prezentowana treść opisana była językiem zrozumiałym i przystępnym dla internauty oraz by przedstawiała te informacje, które rzeczywiście mogą być przydatne dla naszego Klienta. Takie działanie wzbudzi zaufanie względem naszej firmy i z pewnością wyróżni ją na tle konkurencji.

Szybki i łatwy kontakt z klientem

Poprawa komunikacji między firmą a kontrahentami

Dobra strona internetowa to taka strona, w której właściciel może sam, wedle swojego uznania, modyfikować i aktualizować treść na stronie. Obecnie większość stron internetowych oparta jest o system CMS (content management system) czyli system zarządzania treścią. Jest to aplikacja internetowa, która pozwala na bardzo szybką aktualizację lub rozbudowę naszej strony.

Prosty w obsłudze CMS to duże ułatwienie dla właściciela firmy, który nie musi tracić więcej czasu na spotkania, telefony czy e-maile do klienta, aby poinformować go np. o zmianie siedziby czy numeru telefonu. Wszystkie tego typu informacje można zamieścić na swojej stronie osobiście. Ponadto można:

 • aktualizować ofertę, dodając nowe produkty, usługi oraz ceny,

 • zamieszać okolicznościowe promocje, które po upływie danego czasu można równie łatwo usuwać,

 • dodawać nowe zdjęcia lub tworzyć całe galerie,

 • aktualizować dane kontaktowe: adresy, telefony, e-maile,

 • składać na stronie głównej życzenia noworoczne czy świąteczne.

W przypadku bardziej zaawansowanych technicznie stron istnieje możliwość:

 • wysyłania do Klienta newslettera, czyli informacji o ciekawych wydarzeniach, promocjach, artykułach oraz wszystkim tym, co wiąże się z naszą firmą, a może zainteresować naszego klienta,

 • uruchomienia forum internetowego, dzięki któremu poznamy opinie o naszych usługach czy oferowanych produktach,

 • posiadania kilku wersji językowych strony, co może przyczynić się do poszerzenia rynków zbytu na nasze towary,

 • podpięcia do strony internetowej sklepu internetowego, który zwiększy naszą sprzedaż.

Podsumowując, dobrze wykonana firmowa witryna internetowa oraz intuicyjny i łatwy w obsłudze CMS to możliwość szybkiej aktualizacji strony oraz łatwy kontakt z klientem bez zbędnych kosztów.

Oszczędzisz czas i pieniądze

Czas i pieniądze to chyba najważniejsze pojęcia dla prężnie działającego przedsiębiorcy. Nie da się ukryć, że firmowa strona internetowa jest kosztem, czasem mniejszym a czasem większym. Wszystko jednak jest uzależnione od naszych potrzeb oraz od tego jak zaawansowane funkcje chcemy posiadać i wykorzystywać.

Jedno jest jednak pewne, za stronę płaci się tylko raz, a działać i przynosić korzyści może przez bardzo długie lata. Zwłaszcza jeśli oparta jest o system zarządzania treścią CMS, dzięki któremu będziemy mogli wprowadzać, samemu i bez zbędnych kosztów, wszystkie niezbędne aktualizacje na stronie. Z pewnością koszt poniesiony na taką inwestycję szybko nam się zwróci, dzięki nowym kontaktom handlowym, poszerzeniu rynków zbytu na nasze towary i usługi oraz dzięki wypromowaniu naszej marki.

Wzrost obrotów

Sposobów na wypromowanie własnych usług i produktów w Internecie jest bardzo wiele, ale niejednokrotnie wymaga to od nas poświęcenia zarówno czasu jak i nakładów finansowych. Warto jednak podjąć takie wyzwanie, bo korzyści z e-promocji mogą być nieopisane. W dzisiejszych czasach stają się wręcz koniecznością, biorąc pod uwagę ilość firm na rynku, które reprezentują podobne branże. Konkurencja nie śpi, a każdy świadomy przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością poszukiwania nowych sposobów na promocję własnej firmy.

Firmowa strona internetowa wydaje się być zatem niezbędna. Jest ona pewnego rodzaju „wizytówką” naszego przedsiębiorstwa w „globalnej internetowej wiosce”. Dzięki niej promujemy i umacniamy własną markę, poszerzamy rynki zbytu na nasze towary i usługi oraz nawiązujemy trwały kontakt z klientami i kontrahentami. A to w konsekwencji zwiększa obroty i dochody naszej firmy.

Jakie są zalety posiadania własnej strony internetowej?