Czy narzędzie do usuwania linków w Google działa? [case study]

W październiku tego roku Google wprowadziło do Centrum Google dla Webmasterów nowe narzędzie, służące do zgłaszania niechcianych linków, prowadzących do naszej witryny. Jak wiadomo, linki niskiej jakości  mogą zaszkodzić pozycjom strony w wyszukiwarce.

Do tej pory jedyną metodą wyjścia z filtra, w przypadku wykrycia przez Google stosowania niedozwolonych metod, było usunięcie niechcianych linków i zgłoszenie prośby o ponowne rozpatrzenie strony. Oczywiście, w wielu przypadkach, usunięcie niechcianych linków nie było możliwe, co mogło utrudnić lub nawet uniemożliwić pozbycie się filtra. Odpowiedzią na ten problem jest właśnie narzędzie do zgłaszania niechcianych linków.

Opis problemu

3 miesiące temu zgłosił się do nas Klient, który wcześniej był pozycjonowany przez inną firmę. W wyniku stosowania przez nią niedozwolonych technik SEO, strona została ukarana filtrem przez wyszukiwarkę (pozycje dla wszystkich ważnych fraz spadły poza pierwszą setkę wyników). Podjęliśmy się zadania przywrócenia pozycji i naturalnego pozycjonowania witryny. Pozycje na początku współpracy wyglądały następująco:

Pozycje strony we wrześniu

Plan działania

W tamtym czasie narzędzie do usuwania linków nie istniało, przystąpiliśmy więc do standardowych działań w takiej sytuacji – ponowna, gruntowna optymalizacja witryny oraz próba usunięcia śmieciowych linków. Niestety, jak pokazała analiza, większość niechcianych odnośników prowadziła z marnej jakości precli oraz zaśmieconych i zapomnianych katalogów stron. Usunięcie linków z tamtych miejsc było właściwie niemożliwe. Zgłosiliśmy prośbę o ponowne rozpatrzenie strony, otrzymaliśmy jednak odpowiedź odmowną z informacją, że witryna nadal nie jest zgodna z wytycznymi google (ze względu na prowadzące do niej odnośniki).

W październiku, kiedy tylko Google udostępniło narzędzie do zgłaszania niechciany linków, przygotowaliśmy listę ok. 1 000 odnośników, które naszym zdaniem były niemile widziane przez wyszukiwarkę i zgłosiliśmy je. Dwa dni po załadowaniu pliku wysłaliśmy kolejną prośbę o ponowne rozpatrzenie. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi, jednak po miesiącu od zgłoszenia strona pojawiła się na większości fraz w pierwszej lub drugiej dziesiątce wyników:

Pozycje strony w listopadzie

Pozycje strony w listopadzie

Efekty

Kara nałożona przez wyszukiwarkę została zdjęta. W tej chwili 3 frazy znajdują się na pozycjach w pierwszej dziesiątce wyników, kolejne tuż za nią. Biorąc pod uwagę chronologię wykonanych przez nas działań, z dużym prawdopodobieńswtem można stwierdzić, że jest to efekt użycia narzędzia do usuwania linków. Mamy więc odpowiedź na tytułowe pytanie - narzędzie do usuwania linków Google działa!

Oczywiście czeka nas jeszcze wiele pracy, aby witryna uzyskała zadowalające nas oraz naszego Klienta rezultaty, jednak jak widać, jesteśmy na dobrej drodze :)


Autor: , kierownik działu SEO/SEM w Go3.pl sp. z o.o.

Komentarzy
 1. 11 lat ago
 2. 11 lat ago
  • 11 lat ago
   • 11 lat ago
 3. 11 lat ago
 4. 11 lat ago
 5. 11 lat ago
 6. 11 lat ago
 7. 11 lat ago
 8. 10 lat ago